Rozhovor marec 2020

Kým ešte nebolo #rusko naším bežným doplnkom, stihli sme si ešte s Mgr. Jankou Jaššovou príjemne pokecať. Článok, ktorý potom vyšiel v Šačanských Novinečkách môžete čítať aj tu.

Vždy nás  v Šačanských novinečkách veľmi teší, keď môžeme našim čitateľom predstaviť niekoho nového, koho ešte nepoznáte a pritom je to niekto, o kom vedieť by pre vás možno bolo aj užitočné.  Nielen preto, že tu žije,  nielen preto, že ho stretávame na ulici, ale aj preto, že jeho práca je niečim zaujímavá. 

Tentokrát mi informáciu o  šikovnej mladej dáme posunula moja kolegyňa. Srdečná vďaka. 

Mladá mamička, štíhla, vysoká, krásna, usmievavá. Tvorkyňa vlastnej módnej značky „Katka Kavková fashion & style s obrysom bielej labute v logu.

Prečo práve labuť, Katka?

Je to jednak preto, lebo odmalička ma volali doma labuťka, čo znamenalo istú vznešenosť, nežnú a láskavú povahu, ale aj môj dlhý krk, a potom aj kvôli symbolike, ktorú labuť predstavuje.  Tú podstatu svojho loga vysvetľujem aj v blogu na svojom webe. Labuť je symbolom elegancie, pôvabu, ladnosti, sebavedomia. Labuť je aj dokonalá rovnováha, je to symbol jednoty a vernosti. Labuť pre mňa znamená veľa. Preto som svojou tvorbou vyslala ženám odkaz: Buď labuť. Buď ženou, ktorá je krásna nielen zvonku, ale aj zvnútra, sebavedomá a pôvabná, milujúca, milovaná, odvážna, inšpiratívna a tolerantná. Popri tom všetkom aj silná. Je to pre mňa akýsi vzor ženy. 

Ako a kedy to celé začalo?

Začalo to v útlom detstve, vždy som inklinovala k móde a bola som v tomto smere  veľmi vnímavá. Už ako škôlkarka som ľudí popisovala oblečením. Záležalo mi na tom, aké šatôčky majú moje bábiky, už tam som začala tvoriť. Predpokladám, že sa to na mňa nalepilo aj od mojich babičiek, ktoré boli obidve veľmi šikovné a zručné, vedeli veľmi pekne šiť. Veľký podiel na formovaní môjho vkusu mala aj moja mamka, ktorá mi dávala šiť originálne vecičky na oblečenie. A tak na začiatku tínedžerského veku sme si s kamarátkou začali kupovať časopisy Burda, kde boli strihy a začali sme šiť. Šila som najprv pre seba, neskôr aj  pre kamarátky. Mala som vždy jasnú predstavu o svojom živote  – vyštudovať, založiť si rodinu a potom sa venovať vlastnej módnej značke. 

A to sa vám aj splnilo, že?

Áno, presne. Podarilo sa mi vyštudovať, pracovať na Slovensku aj v zahraničí, vydala som sa a narodil sa mi synček. Na chvíľu som na svoje sny zabudla, ale potom som akoby precitla a obrovská potreba tvoriť sa musela prejaviť. A tak som teda začala so svojou módnou značkou, vytvorila som si vlastnú webovú stránku s internetovým obchodom. Všetko sa udialo tak, ako som chcela, len ako mamička som veľmi rýchlo zistila, že ak sa chcem naplno venovať aj dieťaťu aj móde, je to na úkor mňa. Tak som to musela trocha zreorganizovať k spokojnosti všetkých. Hoci veľmi rada šijem svoje návrhy ja sama, rozhodla som sa šitie presunúť do krajčírskych dielni a naplno sa venovať svojmu synčekovi. Výsledkom je spokojnosť na všetkých stranách. Kým je malý v škôlke – pracujem, popoludnia a večery máme pre seba. Žiadne šitie po nociach, žiadna únava. Veľa energie na tvorenie, šťastná mamička, šťastná rodinka.

Existuje nejaká časť tej vašej práce, ktorú milujete viac, ako tie ostatné?

Myslím, že nie. Celé je to tvorivý proces a ja to milujem celé tak, ako to je – so všetkým všade. Každá jedna časť ma baví. Je to nielen o navrhovaní, výbere materiálov, príprave… je to aj komunikácia s ľuďmi, ďalší proces tvorenia je môj web, ktorý si robím sama, čo mi tiež maximálne vyhovuje. Rovnako aj starostlivosť o sociálne siete, písanie príspevkov a podobne. Robím to všetko sama, aby ľudia cítili, kto je za tou značkou aj skrz tieto kanály a je to pre mňa radosť. Mám tam presne to, čo chcem a presne tak, ako sa mi to páči. 

Ako  teda vyzerá… príprava vašej kolekcie?

Kolekcie pripravujem dvakrát ročne „jar/leto“  a  „jeseň/zima“ – to sú hlavné kolekcie, ktoré však v priebehu roka dopĺňam. Na jednej strane síce sledujem trendy, aktuálne farby a materiály, ale na druhej strane, nerobím módne výstrelky, ktoré sa v ďalšej sezóne nebudú dať nosiť. Záleží mi na tom, aby moje návrhy boli nadčasové a keď si ich ženy obľúbia, aby ich mohli nosiť niekoľko sezón. Snažím sa viac používať prírodné materiály, ale ak sa pre niektoré účely hodia viac zmesové či syntetické, nevylučujem ich použitie. Niekedy si to návrh vyslovene žiada. Vyrobené návrhy – prototypy – potrebujú trocha času na testovanie a keď sú také, aké si ich predstavujem, tie potom tvoria novú kolekciu. Ďalej je potrebné nafotiť ich a zverejniť v ponuke na e-shope, aj s popismi. Modely zatiaľ svojim klientkám prezentujem sama, čo znamená, že som pre svoje výrobky modelkou a pracujem s profesionálnymi fotografmi. 

Čo zo svojich modelov preferujete vy osobne?

Osobne biele tričká a košele, potom šaty a sukničky. Preferujem ženskosť. A páči sa mi navrhovať modely s nulovým odpadom, tzv. zerowaste – čo znamená,  že strih je navrhnutý tak, aby sa materiál na model využil bez zbytkov, teda pri nich nevzniká látkový odpad. Snažím sa aj v podnikaní správať uvedomelo a ohľaduplne.

Máte už vybudovanú stabilnú klientelu?

Klientela sa buduje, ale v podstate sú hlavné obrysy načrtnuté. Vyhľadávajú ma hlavne ženy a dievčatá, ktoré kladú dôraz na udržateľnosť a podporu slovenského trhu. Zaujíma ich ekológia a celkový dopad na ekonomiku a životné prostredie. Nemusia mať na sebe každú chvíľu najnovší módny hit, ide im skôr o kvalitné nadčasové a dobre kombinovateľné kúsky. Vyhľadávajú lokálnych dizajnérov, záleží im na tom, aby oblečenie, do ktorého investujú bolo kvalitné, šité na Slovensku a v dobrých podmienkach. Preto sú ochotné za takéto oblečenie zaplatiť aj viac, než by zaplatili napríklad u predajcov tzv. rýchlej módy (fast fashion houses), kde všetci vieme, v akých podmienkach väčšinou tieto kúsky vznikajú. Lebo vedia čo taký proces výroby modelu na Slovensku asi obnáša a koľko približne stojí. A tiež sú zákazníčky, ktoré ma oslovia s nejakou predstavou, ktorá však nie je konkretná, ale spoločne na to vzájomnou komunikáciou prídeme a sformujeme tú predstavu do finálnej podoby. Nie je to móda pre každého, skôr pre dámy a dievčatá, ktoré vedia oceniť kvalitnú slovenskú tvorbu. Keďže na šitie svojich návrhov využívam krajčírske dielne, cena modelov sa mierne navýšila, avšak klientky vedia, čo kupujú a prečo to chcú.

Šijete aj pre svojho synčeka?

Áno jasné. Niekedy šijem priamo preňho, niekedy mu kúpim napríklad dospelácky model a prešijem na jeho veľkosť, inokedy iba personalizujem kúpené vecičky. Malý so mnou pri tom rád spolupracuje, dokonca nosil aj tričko, ktoré si farbil a teraz pôjde do výroby ďalšie, ktorého dizajn si navrhol sám. Aj jeho baví móda a ja mu vrámci možností nechávam priestor na realizáciu. Občas mi aj okomentuje moje outfity alebo poradí 🙂

Neplánujete otvoriť aj kamennú predajňu, prípadne to celé rozšíriť aj o módne prehliadky? 

Internetový obchod mi v súčasnosti veľmi vyhovuje. Ako som už spomenula, riadim si to sama a tiež viem byť k dispozícii aj z domu, komunikovať a potvrdzovať objednávky cez počítač, prípadne z mobilu. Módnu prehliadku nevylučujem, ale ešte to chce čas. 

Katka, ďakujeme za rozhovor, nech sa v práci darí. Koho zaujíma, čo Katka tvorí, nájdete ju na Facebooku pod názvom jej módnej značky, na Instagrame ako @budlabut alebo na webe: katkakavkova.com

Mohlo by sa Vám páčiť aj...